Mates Brno na Pilsku

Logo článekZachovávám tradici a přináším další reportáž z mého snažení na Podzimním éteru 33 Matese FM.

Po kótě 770 m u Fryšavy, Slamníku a Smrku jsem už někdy v srpnu začal přemýšlet o další kótě. Výběr zčásti ovlivnilo setkání slovenského CB klubu, kterého jsem členem, na Donovalech. Setkání zahajovalo v pátek večer, s hlavním programem vyhlašování soutěží a diskusí o další činnosti v sobotu dopoledne. Oželel jsem tedy první hodiny vysílání a rozhodl se najít si nějakou kótu na Slovensku. Měl jsem v hledáčku Novou holi nad Donovaly, Vojšín nebo Vtáčnik směrem na jih, rozhlednu Stratenec v Javorníkách na západ nebo hřeben Nízkých Tater na východ. Nakonec jsem ale zamířil na sever do Oravských Beskyd na polskou hranici (polsky Beskyd Zywiecki) zdolat kótu Pilsko v lokátoru JN99PM.

Pod horu jsem se dostal autem, projel Ružomberok, líznul Dolný Kubín a těsně před okresním městem Námestovo jsem najel na místní cestu končící dlouhou vesnicí Oravské Veselé (jako stejně všechny na Oravě) na úpatí této hory v nadmořské výšce asi 820 m. Vyzbrojen troškou jídla, šťávou ve dvou bateriích, stanicí, laminátovým teleskopem 8 m, anténami a mikrofony jsem vyrazil po zelené turistické značce do kopce. Byl jsem tam úplně sám, lidi jsem potkal až na vrcholu, kde chodí hodně turistů z polské strany. Měl jsem v plánu co nejdřív začít vysílat, proto kromě zastávky u studánky jsem dupal do kopce a někde v půlce kopce jsem si vzpoměl na varování Skippera Kitsee, že na Pilsku je hodně medvědů. Neubránil jsem se touze pískat si do kroku, abych medvěda nepřekvapil někde v borůvčí u cesty. Výstup trval 2 h 15 min, a teda oproti tabulkovým údajům o 30 min méně. Po bloudění kosodřevinou vedle stezky na vrchol jsem si našel místo pro vysílání asi 100 m (20 m výškových) pod vrcholem, na J straně Pilska kousek od turistické stezky. Byl to malý palouček s dvěma stromy, které jsem chtěl zkusit použit jako stožár, nakonec ale bylo lepší použít laminátovou teleskopku a mít anténu pěkně spuštěnou ve volném prostoru a ne někde u větví zakrslého smrku. Stromy na vrcholu opravdu nebyly moc vysoké. Kolem 15:30 jsem se mohl pustit do vysílání. A taky že jo.

img_20190915_122507

Ze začátku podmínky nebyly nijak extra dobré, měl jsem ale co dohánět od rána a spojení postupně přibývaly.  Kochal jsem se přitom pohledem na Babiu goru a Západní/Vysoké Tatry na východě a hřeben Malé Fatry na jihu. V dálce na západě bylo taky vidět česko-slovenské pomezí nad Kysucemi a jeho severní hranu, kudy signál mohl lehce pronikat k S a SV části Ostravy a okolí a lehce například do Karviné. Ještě večer potěšilo nejdelší spojení na východ s expedicí Sviště na Rákoši. Překvapivě, signál lítal i za hřeben Vysokých Tater, překonaje 700m překážku na Štrbské pleso nebo do Vyšných Hágů (expedice Dunajec a Arizona). Slyšel jsem občas i jižní Slovensko, se spojeními tam to bylo horší. Okolí Nových Zámků slyšet nebylo, ale Bratislavu, Trnavu, Hlohovec a Považí ano. Jenomže ne každý tam slyšel mě, asi kvůli místnímu rušení. Já je většinou měl za 0-3 S. Volačky, které mě neslyšeli by možná vydaly na stejný deník jako ti co mě slyšeli. Nejvíc mrzel Crusader na Dyleň, ale například i Skipper na Devínské Kobyle, Mirek Lučina Tvarožná Lhota u Hodonína, Sysop Blansko na Babylóně, expedice Kopec na Kočího kopci, Vláďa Tři Dvory, Stano Dolné Trhovište nebo Michal Štvrtok, všechny jsem bral přes 2 S, ale byli na mně nějací hluší anebo mi to nevysílalo jak bylo potřeba. Aďa Šaľa jsem nakonec dal na USB. Zajímavě mě taky neslyšel Petr Opava, přičemž v okolí jsem dělal spojení RS 55 a tolik byl i on u mne na přístroji. Z pohledu PE33 pak byla největším zklamáním kontrolka na Dlouhých Stráních, začala mě brát až před půlnocí (u mě byla trvale RS 56).

baterky

Ale závod samozřejmě nebyl tak negativní. Poslední spojení večera šlo do Francovy Lhoty za Felixem, který byl aktivní ještě v jednu večer (mezi časem si dle diskuse na netu možná Felix změnil volačku na Robin). Spolehlivě byl večer na Pilsku slyšet i Jofi Hostie z horního toku Žitavy, ozvali se kluci z Horní Nitry, Miazga Oslany, expedice Baťovan, Zef Lehota pod Vtáčnikom a Erixon Partizánske. Mnoho dalších volaček, za všechny třeba Jirka Zlín z Pinduly, Monty Hustopeče z Výhonu na jižní Moravě nebo Franta Bransouze kdesi z Vysočiny. Z domu soutěžil v PE33 Roman Modra, spojení se povedlo taky. Další viz deník. Náladu jsem si zpravil hlavně ráno, když po páté hodině začalo být reálné dělat spojení na západ republiky. Křišťálově čistý hlas přicházel z česko-krumlovského kolečka nejen od vedoucí expedice na kopci, ale i od některých členů, hlásil se i Vlk Volary, (ale tam se to nepovedlo) a pak v rychlém sledu bylo možné mluvit s expedicí Radegast na Křížovém vrchu a expedicí Malina na Čerchově. Po půl deváté se povedla i expedice Pohádka na Svahové, i když kvůli časovému limitu se spojení už nevešlo do deníku CB ligy.

Ráno jsem sbalil výbavu, zkusil zavysílat na PMR kvůli aktivaci Pilska do soutěže Kopce Martina Kbely a po krátké pastvě na borůvkách (teď už jsem se odvážil rozhněvat si medvědy, i turistů bylo v neděli více) jsem valil dolů, sestup trval asi hodinu a půl. Jízda do Brna vedla kraji, se kterými jsem pár hodin před tím ještě mluvil v éteru. Jak romantické…

mapa_jn99pm_pilsko

Další setkání na frekvencích 11 m (27 MHz) v CBM48 (https://www.fi.muni.cz/~lexa/cbm48/). Budu dělat kontrolku – hlašte se do závodu už teď.

Mates Brno

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejhlasovanější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Felix Francova Lhota
Felix Francova Lhota
24. 9. 2019 19:29

Ahoj Matesi.
Lidi mě znají víc pod Felixem tak jsem si to změnil zpátky ještě dokud byl čas a nenapáchalo to škodu.
Díky za spojení, byl jsi slyšet hodně slabě ale při napnutí uší a domyšlení pár slov 😀 se spojení povedlo dík.
Můj RIG byla klasika od radio po kabel ale anténa byla jiná byla to jen 5/8 doslova pár cm nad zemí a 3x 1/4l radiály no bláznovství.

Matej Lexa
Odpovědět  matesfm
26. 9. 2019 10:33

Ahoj Matesi! (FM :-))

Tak ten výjezd na Dlouhé stráně byl hustý! Nějaké sklamání a mrznutí ve sněhu jsem zažil před rokem a půl v Drahanské vrchovině na kótě Vysoká, ale tomuto se to rovnat nemůže.

U CBM48 jsem si dokonce půjčil jako vzor Tvé propozice, máš tam poděkování na úvodní stránce i odkaz na PE33.
Zatím mám dva soutěžící, tak jsem zvědev, jak to dopadne. Ale myslím, že tam u Vás někdo bude, možná i s ručkou na kopcích a tak – tak pokud máš alespoň trochu chuť se zapojit, budu moc rád.

Mates